Anunț important legat de COVID-19  Citește mai mult

Luke Meier-Smith căștigă pentru prima dată Cupa Mondială la Enduro!

duminică, 26 martie 2023

Echipe / sportivi

Într-un debut uluitor cu echipa Giant Factory Off-Road, australianul Luke Meier-Smith a câștigat prima etapă de Cupă Mondială UCI Mountain Bike Enduro din Tasmania, câștigând trei din șase etape pentru a obține victoria generală.

Fratele lui Luke, Remy, a adăugat la sărbătoarea din Maydena un podium la cursa masculină Under 21, iar riderul francez Youn Deniaud a terminat pe locul nouă cursa de elite masculin, oferind echipei trei rideri cu poziții notabile în top 10.

Într-o altă cursă din weekend, Jens Schuermans , actualul campion belgian la XCO masculin, a câștigat Kamptal Trophy, un eveniment UCI C1 cros din Austria.

Frații Meier-Smith s-au alăturatnoii echipe Giant Factory Off-Road și nu au pierdut timpul. La 20 de ani, Luke, câștigătorul general al U21 Enduro World Series de anul trecut, a concurat pentru prima dată la nivel elite în Tasmania. Victoria sa remarcabilă a oferit echipei prima victorie la nivel EWS/Cupa Mondială.

„Ce zi! nu mai am cuvinte”, a spus Luke după victorie. „Am încercat să merg cât mai lin și consistent toată ziua, strategia a dat roade și am ieșit în frunte. Am optat pentru Reign Advanced Pro cu o configurație mixtă de roți, spate de 27,5 și 29 de inchi pe față.”

A fost o zi de premiere în Maydena. După 10 ani de Enduro World Series, sportul a făcut un pas până la statutul complet de Cupă Mondială, devenind una dintre cele șase discipline din noua UCI Mountain Bike World Series. Riderii s-au confruntat cu o zi provocatoare cu șase etape printre pădurile de eucalipt din Valea Derwant. Au parcurs o distanță totală de 54 km, cu 1200m de urcare și 3000m de coborâri accidentate.

Luke a terminat pe locul al doilea în etapa de deschidere și apoi a câștigat trei etape, mergând constant toată ziua și terminând mereu în primele 4 poziții.

„Trasele s-au deteriorat destul de mult pe parcursul zilei, dar am reușit să-mi țin capul în jos și să rămân curat și rapid”, a spus el. „Mă concentram doar pe ce aveam eu de făcut.”

După ce a câștigat două din primele cinci etape, Luke a intrat în etapa 6, cea mai lungă a zilei, în frunte. „Să rămân ultimul pentru etapa finală în timp ce știam că sunt în frunte a adăugat cu siguranță ceva presiune”, a spus el. „Dar am reușit să ma adun și să ies pe primul loc la prima mea Cupă Mondială Enduro de elită.”

Nu uităm să-l adăugăm la succesul zilei pe fratele mai mic al lui Luke, Remy, care a făcut și o declarație, terminând pe locul al doilea în cursa masculină U21 cu Reign Advanced Pro . La fel ca fratele său mai mare, tânărul de 18 ani a câștigat și trei etape.

Echipa va fi din nou în acțiune weekendul viitor pentru runda a doua a Cupei Mondiale Enduro de la Derby, Tasmania.

CÂȘTIGĂ XC PENTRU SCHUERMANS

În timp ce australienii se aflau în Tasmania, o altă fracțiune a echipei Giant 2023 a obținut o victorie mare în XC în Austria. Jens Schuermans, de cinci ori campion național al Belgiei, a obținut prima sa victorie majoră pentru Giant la cursa KTM Kamptal Trophy de la Langois.

„Această cursă este cunoscută pentru urcușurile abrupte și nesfârșite și este un test perfect pentru a vedea unde sunt acum la nivel fizic”, a spus Schuermans, care a concurat pe bicicleta sa Anthem Advanced Pro XC împreună cu casca Giant Rev Pro. și încălțămintea Charge Pro . „Sunt mulțumit de forma mea și de cât de rapidă se simte noua bicicletă Giant la începutul sezonului.”